Kemer tur rehberi

En yakın Turistik Merkezler

Kemer, Çamyuva’ya 8 km mesafede bir ilçe merkezidir. Alışveriş ve yemek alanlarının bulunduğu uzun bir yaya bölgesine, geniş ve iyi düzenlenmiş caddelere ve yeşil alanlara sahiptir. Her pazartesi ve salı günü yerli halkın haftalık sebze, meyve ve diğer ihtiyaçlarını karşıladığı Pazaryerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Şehir merkezinde çağdaş Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir heykelini görebilirsiniz. Yakınında kasabanın sembolü olan beyaz taştan saat kulesi ve dans eden çeşmeler yer almaktadır. Kemere ulaşmak için 15 – 20 dakikada bir kalkan halk otobüslerine binebilirsiniz.

Olimpos Teleferiği ile eşsiz manzarayı izleyerek Çamyuva’dan yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan Olimpos Vadisinin yakınındaki Tahtalı Dağı’nı ziyaret etmek Kemer’in en popüler gezilerinden biridir. Tahtalı Dağı 2365 metre rakımıyla bölgedeki denize yakın en yüksek dağdır. Tatilciler 15 dakika süren bu yolculuk sırasında Kemer’i de içine alan 3600lik muhteşem panaromik dağ manzarasını ve kıyı şeridini izlemenin tadını çıkarabilirler. Alt istasyona halk otobüsleri, ring servislerimiz veya arabalarla ulaşılabilir.

Phaselis, Çamyuva’dan yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan antik bir Likya şehri, arkeolojik saha ve müzedir. Ünlü Phaselis antik şehrini ziyaret edip kumsalın, doğanın ve tarihin tadını çıkarmak gerçekten tavsiye edebileceğimiz mükemmel bir günlük programdır. Phaselis antik kentinin geçmişi M.Ö. 7nci yüzyıla  dayanmakta olup tarihçilere göre şehrin ana tanrıçası savaş ve erdem tanrıçası olan Athena’ydı. Athena tapınağı ve günümüzde orman ile kaplı olan Akropolis tepesi en ilgi çekici gezi alanlarıdır. Phaselis antik şehrinin Rodos’tan gelen koloniciler tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. Phaselis, yarımadanın kuzeyi, kuzeydoğusu ve güneybatısında olmak üzere  üç limana sahiptir.

Olimpos, Çamyuva’dan yaklaşık 28 km uzaklıktaki Çıralı’nın yakınında yerleşik antik bir Likya şehridir. Olimpos M.S. 1nci ve 2nci yüzyılda Helenistik çağda kurulmuştur. Ziyaretçiler Venedik, Ceneviz ve Rodos şövalyeleri tarafından inşa edilmiş ya da güçlendirilmiş kaleleri, roma hamamını ve diğer tarihi kalıntıları görebilirler. Olimpos aynı zamanda Zeus gibi mitolojik tanrıların da dağıdır. Olimpos denize girebileceğiniz mükemmel bir kumsala da sahiptir. Olimpos yakınlarındaki diğer bir turist cazibe merkezi de Yanartaş(Chimera)dır. Yanartaş görünür herhangi bir yakıt veya ısı kaynağı olmaksızın kayaların hemen üzerinde hiç sönmeyen bir ateşin yandığı olağanüstü doğal kayalık bir oluşumdur. Ziyaretçiler, ateşle bağlantısı dolayısıyla tanrıların demircisi olarak adlandırılan Yunan tanrısı Hephaistos’a adanmış tapınağın kalıntılarını görebilirler. Kalıntılar ve alevler dağın eteklerinde bulunmakta ve ziyaretçilerin yaklaşık olarak 1 km.lik bir tırmanış yapması gerekmektedir.  Ziyaretçilerin çoğu sahaya gece çıkmayı tercih etmektedir.

Cennet Körfezi, bölgedeki en hayranlık uyandıran yerlerden birisidir. Adını geceleri denize giren insanların etrafında oluşan parıltıdan almaktadır. Parıltının nedeni deniz suyunda yaşayan mikro organizmalar olduğundan suya girerken endişelenmenize gerek yoktur. Bu mikro organizmalar tedirgin edildiklerinde fosforlu enzimlerini salgılayarak çevrelerinde parlayan bir hale yaratırlar. Arazi oldukça dağlıktır; killi şist oluşumlar hemen plajın üzerinde bulunmaktadır. Körfezi gece ziyaret etmeye karar verecek olursanız, güneş batımından sonra hava hızlı bir şekilde soğuyacağından sizi sıcak tutacak kıyafetleri yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

Antalya Akvaryumu, dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden birisi olarak, ilham, eğlence ve eğitimin tamamını aynı zamanda sunmaktadır. 40 adet tematik akvaryumu ziyaret ettikten sonra, 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu ile karşılacaksınız. Ayrıca Kar Dünyası’nda gerçek kardan kartopları yapabilir ve tropik sürüngenler evi - “Korku Tropisi”nde dünyanın en zehirli, renkli ve ilginç türleri arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Oceanride XD Sinemasındaki çok boyutlu sinema teknolojisi ile dünya denizlerine yelken açabilirsiniz. Girişteki ve teras katlarındaki pek çok kafe ve restoranın birinde mükemmel bir yemekle macera ve keşifle dolu bir günü tamamlayabilirsiniz.Ulupınar – Olimpos Dağının zümrüt yamaçlarında yerleşik, Çamyuva’ya 22 km mesafede geleneksel bir Türk köyüdür. Toros Dağlarının gri zirvelerinden hızla aşağı doğru inen nehrin berrak buzlu suyu yerel halk tarafından uzun süredir balık çiftliklerinde alabalık üretimi için kullanılmaktadır. Modern donanımlı düzinelerce havuzda her yıl Türk Sahillerinin beş yıldızlı otelleri ve ana perakende satış zincirlerine gönderilen yüzbinlerce alabalık üretilmektedir. Binlerce turist sadece dağdan gelen nehrin berrak soğuk suyunda balık avlamak için değil ancak aynı zamanda yeşil bitki örtüsünün gölgesindeki restoranlarda rahatlamak ve usta aşçılar tarafından mangalda pişirilmiş taze balık ve et yemek için de yıl boyunca Ulupınar’a gelmektedir.

Dinopark, Göynük’te, Çamyuva’dan 15 km uzaklıktadır. Park 30 hektarlık bir alanı kaplamakta olup Avrupa’daki en büyük dinoparktır. Sağ taraftaki girişi takip ederek hareket edip ses çıkaran 25ten fazla dinazor maketinin sergilendiği bir alana ulaşabilirsiniz. Bazı dinazorlara binip sürme şansına da sahip olacaksınız. Sahada çocukların kendi küreklerini alıp dinazor kalıntılarını kendilerinin kazmaya başlayabilecekleri bir kum havuzu da vardır. Çocuklarınızla ilgilenip onları dinazorlar hakkında hikayelerle eğlendiren özellikle eğitilmiş personel de mevcuttur. Parkın ikinci kısmında, futbol, tırmanma, su futbolu, 7D sinema, halatlar, bir planetaryum, bir mini klüp ve çocuk kaydıraklarının bulunduğu yüzme havuzu gibi bazı diğer eğlence alanları da mevcuttur.

x